English

  آخرین تاريخ بروز رسانی : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷

اعضا

اشتراک خبرنامه

جستجو


جستجوي پيشرفته

پیوندها


پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان

واحد کودک موسسه افق

معرفی افق به دوستانتان

نام توصیه کننده :
ایمیل :

خبرنامه الكترونيكي افق

 آثار ما از چشم منتقدان

«اين ساندويچ مايونز ندارد» ده داستان کوتاه از «سلينجر» دوست ‌داشتني


آشنايي با «سلحشوران پارله آن» برای گرفتن دزد


نمايش فيلم مستندي درباره‌ي محمود حسيني‌زاد


سه‌گانه‌ي سياه‌قلب دنياي جوهري و قهرمان‌هاي عزيزش


کوتاه درباره رمان کنسرو غول، نوشته مهدي رجبي کنسرو لذت


نگاهي به رمان «حلزون هاي پسر» نوشته احمد آرام داستان پرشکاف دشنه ها


نگاهي به مجموعه داستان تربيت‌هاي پدر نوشته محمد طلوعي ضيا طلوعي تربيت مي‌كند


«رفقاي خيالي» به دعوت نشر افق به كتابفروشي‌ها آمدند


با هر موجي خس و خاشاك مي‌آيد گفت‌وگو با «مديا كاشيگر» به بهانه انتشار كتاب «درباره‌ي ترجمه» از «پل ريكور»


گفت‌وگو با محمود حسيني‌زاد به‌مناسبت ترجمه «موبايل» و «آقاي آدامسون» بايد از مرز خودمان رد شويم


جسارت لازمه نويسندگي است گفت وگو با احمد آرام به بهانه انتشار رمان «حلزون‌هاي پسر»


تازه‌ترين خون‌آشامِ سيامك گلشيري انسانيت با چاشني ترس


مراسم رونمايي كتاب «درباره‌ي ترجمه»


از «كنسرو غول» رونمايي شد


تأملي بر رمان «شگفتي» دل مردم را به دست بياور


گفت‌وگو با احمد آرام درباره رمان «حلزون‌هاي پسر» سايه سنگين راوي مداخله‌گر


نكته‌هايي در باب «رفقاي خيالي» مراقبه‌اي عميق در ميان نامه‌ها


نگاهي به «ماه يخ‌زده»آخرين كتاب پتر اشتام


گفت‏وگو با بن لوري نويسنده‏ي مجموعه داستان «داستان‏هايي براي شب و چندتايي براي روز» نوشتن برايم يعني بردن لاتاري


نگاهي به کتاب «هنر مسيحي»، از مجموعه‌ي «جان کلام» دوهزار سال هنر در يک قاب


 

 

گزارش جلسه‌ي افق مرداد ماه 86 باشگاه كتاب نشر


 

جلسه‌ي مرداد ماه باشگاه كتاب در تاريخ 4 مرداد در دفتر نشر افق برگزار شد. در اين جلسه كتاب  "ته‌كلاس ، رديف آخر، نيمكت آخر" نقد و بررسي شد و نوجوانان حاضر نظرات مثبت و منفي خود را درباره‌‌ي كتاب مطرح كردند.
 پيش از آن هم از خبرهاي ادبي و فرهنگي ماه گذشته گفتند كه داغ‌ترين خبر، خبر انتشار آخرين جلد "هري پاتر" و اتفاقات در ارتباط با چاپ اين كتاب بود . اما نقد و بررسي كتاب ماه:
 نازلي شيخ‌پور: حال و هواي كتاب بيش‌تر شبيه كتاب "خروس جنگي" از همين مترجم بود و در آن كتاب هم "جان" شخصيت اصلي نوجوان مشكل‌داري بود مثل برادليِ همين كتاب.
الناز شيخ‌پور: همان طوري كه نازلي گفت اين كتاب هم شبيه بعضي ديگر از كتاب‌هايي بود كه در جلسات قبلي باشگاه خوانده بوديم مثل تابستان قوها، 35 كيلو اميدواري و همين خروس‌جنگي. ماجراي بچه‌اي مشكل‌دار كه قادر به ارتباط با افراد خانواده و هم‌كلاسي‌هايش نيست و به لحاظ تربيتي كتاب جالبي بود اما ايرادهايي هم داشت مثلاً تغيير شخصيت برادلي و جف خيلي ناگهاني به وقوع مي‌پيوست و اين مسئله داستان را از حقيقت دور مي‌كرد. برادلي دروغگوست و خيالپرداز و هميشه تقصيرها را گردن ديگران مي اندازد ولي يك‌دفعه شخصيتش عوض مي‌شود جف  هم اولش خيلي مودب است و شخصيت معقولي است اما او هم ناگهان عوض مي‌شود . دروغ مي‌گويد و به نظر بايد اين تغيير تدريجي مي‌بود نه اين‌قدر ناگهاني.
علي الياسي: به نظرم داستان زيبايي بود و ريشه‌هاي روانشناسي عميقي داشت و توانسته بود مشكلات  دوران بلوغ را به خوبي نشان دهد. اين خاصيت دوران بلوغ است كه در آن رفتار بچه‌ها خيلي ناگهاني تغيير مي‌كند و در اين دوران بچه‌ها خيلي زود تحت تأثير دوستان‌شان قرار مي‌گيرند. مثلاً همين مسئله هم كه كلين علاقه دارد به جف سلام كند باز هم به سن آن‌ها باز مي‌گردد.
الناز شيخ‌پور: داستان، داستان نوجواني است كه مشكل دارد و مشاوري مي‌آيد و همه انتظار دارند كه اين مشاور بتواند مشكل او را به سرعت حل كند. من انتظار داشتم كه مشكل برادلي خيلي سخت‌تر از آن‌چه در اين كتاب آمده بود، حل شود.
 علي الياسي: مشكل برادلي محبت بود. برادلي نياز به محبت داشت و كارلا اين كار را مي‌كرد و چون براي او مثل مادري واقعي عمل كرد توانست خيلي راحت مشكل آن‌ها را حل كند.
نازلي شيخ پور: اول هم برادلي رابطه‌ي خوبي با كارلا نداشت ولي كارلا سعي مي‌كرد جاي دوست‌هاي نداشته‌ي او را بگيرد و وقتي هم كه قرار شد كارلا برود جف دوباره داشت به همان حال و هوا  مي‌گشت ولي در واقع با دادن گزارش ستاره‌ي طلايي بود كه برادلي تغيير كرد.
علي الياسي: اما برادلي قبل از آن هم تغييركرده بود ولي خودش داشت در مقابل خودش مقاومت  مي‌‌كرد و نمي‌خواست اين تغيير را بپذيرد.
الناز شيخ‌پور: يك مسئله‌ي اين نوع كتاب‌هاي تربيتي اين است كه هميشه در آن‌ها مشكلات در زمان مشكلات خانوادگي بروز مي‌كند. پدر برادلي ضربه خورده بود و گرگوري در 35 كيلو اميدواري و جان در خروس جنگي هم پدربزرگ‌شان مريض شده بود...
سهيل حسين‌نژاد: خب براي اين‌كه عمده‌ترين مشكل اين سن همين است. سن بلوغ سن نوجواني است و وقتي بخواهي به نوجوان بپردازي ناچاري كه به بحران‌ها توجه كني.
الناز شيخ‌پور: البته هر سه‌‌ي اين كتاب‌ها از بهترين كتاب‌هايي است كه خوانده‌ام اما مسئله‌ام اين‌است كه انگار همه‌‌ي اين كتاب‌ها فرمول واحدي دارند. همه‌شان يك فرشته‌ي نجات دارند و مشكلات خانوادگي و .... و وقتي حوادث تكرار مي‌شود ارزش اوليه‌اش را از دست مي‌دهد. اما در كنار اين ايراد مي‌خواهم به بهترين قسمت كتاب هم اشاره كنم و آن قسمتي است كه برادلي ليست مي‌نويسد. نويسنده در واقع تمام ذهنيت بچه را در آن ليست خلاصه كرده بود و مشكلات زندگي‌اش هم به شكلي غيرمستقيم در آن جلوه كرده بود.
نازلي شيخ‌پور : اما به نظرم برادلي اصلاً مشكل خانوادگي نداشت . مثلاً در صفحه‌ي198 پدر عليل برادلي طرز دريبل كردن و فوتبال را به او ياد مي دهد و اين مدرسه است كه برايش مشكل ايجاد كرده است.
علي الياسي : البته خانواده برادلي مشكل داشتند ولي مشكلي كوچك و آن هم اين بود كه آن‌ها براي حل مشكل برادلي به طرفش نرفتند و صبر كردند تا برادلي به سمت‌شان برود.
نيلوفر قوامي: من از ايجاز كتاب خيلي لذت بردم . مثلاً نويسنده كل تولد و آن همه اتفاق را در دو صفحه توضيح داده بود . با اين‌كه توضيحات كتاب كم بود اما برادلي قشنگ‌ترين و دوست‌داشتني‌ترين شخصيتي است كه در كل عمرم ديده‌ام.
علي طوسي: كتاب خوبي بود. اما سه اشكال عمده داشت . يكي اين‌كه شخصيت جف خيلي زود تغيير كرد. شخصيت برادلي خيلي خوب در داستان رشد كرده بود. اما در انجمن مشاوره خانوادگي مدرسه خانواده‌ها خيلي مضحك نشان داده شده بود. در بعضي جا‌ها هم اصلاً معلوم نبود كه داستان طنز است يا جدي است. انگار بعضي وقت‌ها براي جذاب شدن ديالوگ‌ها، ديالوگ پسرك مضحك مي‌شد. جشن تولد هم به نظرم كاملاً زايد بود و بايد از بين رفت و داستان از نفس افتاد.
نيلوفر قوامي: اما من خيلي بخش تولد را دوست داشتم و به نظرم وجودش لازم بود. يك جورهايي خستگي خواننده را از بين مي‌برد و به داستان نشاط و زيبايي مي‌داد.
علي الياسي: تلاشي كه برادلي در تولد مي‌كرد برايم خيلي جالب بود، ‌او ديگر مي‌خواست از همه‌‌ي توانش استفاده كند و كارهايي كه بلد نبود انجام دهد و اين سخت‌كوشي نويسنده را نشان مي داد.
مليكا كرماني: رابطه‌ي روانشناس باا برادلي برايم خيلي جلب بود و كشش و جذابيت داستان هم خيلي جالب بود.
مهرنوش منصوري: من هم از رابطه‌ي روانشناس خيلي خوشم آمد چون اصولاً در ايران هم‌چنين روابطي نداريم و اگر من هم چنين روانشناسي داشتم حتماً تغيير مي‌كردم.
پريا جواهري: اين‌كه روانشناس دختر جوان و زيبايي بود هم خيلي در جاذبه‌ي داستان موثر بود.
بهراد همتي: جلسه‌ي والدين براي من مشكل ايجاد نكرد. نويسنده با به تصوير كشيدن اين جلسه مي‌خواست از نهايت سادگي پدر مادر‌ها بگويد و اين‌كه آن‌ها فكر مي‌كنند اگر بچه‌شان مشكل دارد مشاور بايد بگويد چه كار بكن و چه كار نكن و فقط با امر و نهي كردن به بچه‌ها همه چيز حل مي‌شود.
پرستو پورگيلاني : من هم فكر مي‌كنم خيلي جلسه واقعي و ملموسي بود و در اثر همين جلسه بود كه مشاور اخراج شد اغلب خانواده‌ها اعتقاد دارند. مشاور بايد فقط راه و چاه نشان بدهد و مشاوري كه كمي غيرمعمول باشد در مقابلش مي ايستند. البته كارلا هم خيلي رويايي بود و ما در واقعيت چنين مشاوري كه كمي غير معمول باشد، در مقابلش مي ايستند. البته كارلا هم خيلي رويايي بود و ما در واقعيت چنين مشاورهايي نداريم.
در ادامه مسئول جلسه هم درباره‌ي كتاب و نگرش و مفاهيم دروني آن توضيحاتي داد. سهيل حسين‌نژاد، نازلي و الناز شيخ‌‌پور و علي الياسي هم نوشته‌هاي‌شان را خواندند و نقد و بررسي شد. جلسه‌ي آينده‌ي باشگاه كه به نقد و بررسي مجموعه‌ي "سوال‌هاي چند هزار ساله" اختصاص خواهد داشت نيز در تاريخ 1/6/86 برگزار خواهد شد.


 

 

فهرست موضوعی

سياست امروز

رمان نوجوان

رمان / ادبیات ...

طنز نوجوان

طنز

نثر كهن

مطالعات

رمان‌هاي كلاسيك

شعر امروز

شعر خردسال

شعر

فرهنگ و تمدن ای...

سفرنامه

نگاه امروز

قصه های آموزش&...

قصه‌ی تصو®...

شعر نوجوان

اساطیر

فهرست کامل موضوعات

 

مجموعه ها

سه گانه ي فونكه

خودم مي‌خوانم

فيتيله اي ها

عاشقانه‌هاي ايراني

قندعسل

5 ميليمتري‌ها

استینک

قهرمانان المپ

ادبیات امروز/ کتاب های 5 میلی متری/ 5

میراث فاکنر

فهرست کامل مجموعه ها

 

گروههای سنی

نوجوان

بزرگسال

كودك

جوان

خردسال

عمومی

 

 

گوناگون

 پدید آورندگان

 مترجمان

 باشگاه کتاب

 افتخارات افق

 خدمات فروش

 نمایندگیها و مراکز فروش

 

پیوندها

New Page 1

پرتال ناشرين - طراحي سايت براي انتشارات

سيامك گلشيري

پژوهشنامه ادبيات كودك و نوجوان

ارميا (رضا اميرخاني)

آرتميس فاول

عرفان نظر‌آهاري

چلچراغ

فرهاد حسن‌زاده

كورنليا فونكه

انجمن نويسندگان كودك و نوجوان

ايران كارتون

کتاب برگزیده

من نوکر بابا نيستم!

آمار بازدید کنندگان سایت

 

       2005 ©  نشر افق
كليه حقوق براي
نشر افق محفوظ است.
طراحي سايت:
ارتباط قرينه